Готварски рецепти от 1600-та година преди Христа
15/02/2019Някога искало ли ви се е да вкусите от живота на древна цивилизация?
Най-старата готварска книга, която някога е била открита, е направена някъде около 1600 г. пр. Хр. в древния Вавилон. Това е набор от напукани плочки, гравирани от майстор готвач от ранната цивилизация.
Липсват части, има думи, които не можем да преведем, а писателите не са си направили труда да опишат количества или време за готвене. Все пак, това е най-добрият ни шанс да си представим с какво са се хранели хората преди 3600 години.
Предизвикателствата по пресъздаването на точна рецепта
Древната кухня, както и древната история, не е точна наука. Има части и парчета, които разчитаме и знаем със сигурност, както и големи отрязъци, които трябва да запълним с най-добрите си предположения.
Има някои предизвикателства при пресъздаването на рецепта, която е на 3600 години. Цели части от някои от рецептите са били отрязани от плочките и загубени през времето както и лисата на количествата и времето за готвене.
След това са думите. Рецептите са написани в древна форма на акадски, език, който не разбираме напълно. Има няколко думи, които се повтарят отново и отново, но никой не е напълно сигурен как да ги преведе.
Вземете например думата „Сухутинну“. Тя се появява в почти всяка вавилонска рецепта, но не сме напълно сигурни, че знаем какво означава. Ние знаем, че това е кореноплоден зеленчук и че обикновено се сервира суров, но дали това е ряпа или морков, или нещо друго, още не е сигурно
Готвенето в древен Вавилон
Смята се, че вавилонците са сред първите, които превръщат кипящото месо във форма на изкуство. Това е отличителен белег на техния стил на готвене: почти всяка рецепта започваше с наливането на продект след продукт в мазнина или във вана с вряща вода.
За вавилонците това е толкова обичаен начин на готвене, че те не са си направили труда да напишат как го правят – и това е едно от големите предизвикателства за пресъздаването на храната. Не сме сто процента сигурни колко вода и мазнина са използвали. Трябва ли всичко това да бъде сос или супа?
Това е предизвикателство, което всеки, който се опитва да се справи с тези ястия, ще трябва да реши сам. Никой не знае какви са пропорциите за тези рецепти или колко дълго трябва да се приготвят.
Вавилонските рецепти
В тази статия ние препечатахме три рецепти от древен Вавилон, които се появяват на оригиналните плочки и сме ги пренаписали в стил на модерна рецепта.
Ще оставим на вас обаче да експериментирате с пропорциите и времето за готвене. Никой не знае със сигурност как са го правили вавилонците – но най-вероятно готвачите просто са приготвяли ястието на вкус.
Вавилонско агне с женско биле и плодове от хвойна
„Овче месо, но не се използва друго месо. Пригответе вода; добавете мазнина; по желание женско биле; сол на вкус; каперси [плодчета от хвойна]; лук; грис; кимион; кориандър; праз и чесън, разбито кисело мляко. Готово е за сервиране“
Съставки:
Овчи джолан
Вода
Мазнина
Женско биле
Сол
Каперси
Лук, нарязан
Грис
Кимион
Кориандър,
Праз и чесън, скълцани
Сметана/кисело мляко
Начин на приготвяне
В плитка купа се слагат диво женско биле, кимион, кориандър, праз, чесън и сол и се оставят настрана.
Отстранете хрущялите от мазнината.
Сложете тенджера с вода върху открит пламък, да заври. Докато водата все още се загрява, добавете мазнина и разбъркайте, докато се смеси.
Добавете към водата сместа от диво женско биле, кимион, кориандър, праз, чесън и сол и оставете да заври.
Добавете овнешкото месо.
Когато месото се свари напълно, свалете съда от огъня. Добавете сметаната в бульона и сервирайте.
Замзагану
„Поставете парчетата месо в тенджера и гответе. Почистете малко бару и добавете в тенджерата. Преди да свалите съда от огъня, прецедете бульона и разбъркайте пюрето от праз и чесън и съответното количество сурово сухутинну.”
Съставки:
Месо от яребица (нарязано)
Фурми
Праз (счукан)
Чесън (счукан)
Ряпа (нарязана)
Вода
Овча мазнина
Инструкции:
Отстранете хрущялите от овчата мазнина.
Загрейте тенджера с вода върху открит пламък. Докато водата все още се загрява, добавете малко мазнина във водата и разбъркайте, докато се смеси.
Когато водата започне да кипи, добавете яребицата и фурмите.
Когато месото се свари напълно, отцедете бульона в купа и оставете настрана. Поставете свареното месо и фурмите в чиния.
Добавете пюрето от чесън и суровата ряпа към водата. Използвайте течността като сос, щедро полят върху месото и сервирайте горещо.
Зуканда
„Използва се месо. Пригответе вода; добавете мазнина; копър; сухутину; кориандър; праз и чесън; кръв; съответното количество кисиму (заквасена сметана или кисело мляко) и още чесън.“
Нашето най-добро предложение за съставките:
Агнешко месо
Вода
Мазнина
Копър
Ряпа
Кориандър
Праз (счукан)
Чесън (счукан)
Кръвта на агнето
Сметана
Инструкции:
В купа смесете пюрето от праза и чесъна с кръвта на агнето.
Отстранете всякакви хрущяли от мазнината.
Сложете да кипне тенджера с вода върху открит пламък. Докато водата все още се загрява, добавете малко мазнина и разбъркайте, докато се смеси.
Когато водата заври, добавете агнешкото месо, моркови, кориандър и сместа от праз, чесън и кръв.
Махнете от огъня, когато месото се свари напълно. Сервирайте със заквасена сметана и гарнирайте с филийки чесън.
Превод от английски – Нина Жишева