Родата на класическата баница

Родата на класическата баница

31/12/2018 Off By djani

В последният ден на новата година, реших да ви събера малко свежи идеи за алтернатива на популярната баница. Тя е едно от най-популярните и вкусни ястия в българската кухня. Дали е с бутер тесто, купени точени кори или домашно точени, няма значение. Всички ще свършат чудесна работа. Разбира се, сега за разлика от миналото, е доста по-лесно човек да набави продукти и да я приготви с готови кори. Спестява се значително време, а то е най-ценният ресурс в съвремието. Най-често пълнежът на традиционната баница е извара или сирене, но може да  се приготви и с различна плънка за разнообразие. Въпрос на вкус или предпочитания. Според начина на приготвяне, баниците биват три типа – редена, вита и баница от смесен тип (това е официалната версия, разбира се. Познавам жени, които я правят, както казват самите те – „на розички”, аз лично си правя нещо, което наричам, не ми се смейте много – „рошави розички”…)

Когато се говори за баница, без да се уточнява каква, се подразбира класическа баница с плънка от бяло саламурено сирене. Към сиренето може да се прибави газирана вода, яйца, с мляко, без мляко – всяка домакиня си има свой начин и тайна. Всеки има свободата да импровизира с форма, подправки, добавки и пълнеж.

Сега ще разгледаме малко алтернативи на класическата баница. Ако искате да допълните трапезата довечера и да изненадате близките си приятно, действайте.

Баница с праз

Предимството на тази баница е, че и полезна освен всичко друго.  Дори си мисля, че може да се включи в диетата… Някой да внесе проекто закон сред лекарите диетолози с това вкусно предложение, моляяяяяя… Друг вариант на тази баница е, че когато задушавате праза, може да добавите и кайма.

В Родопите е популярна баницата с ориз.  То в Родопите човек каквото и да яде, все е вкусно… Изобщо не се заблуждавайте, че е от баницата. От планината е…

Баница със спанак

На тази (също почти здравословна баница) може да се направи заливка като на мусака отгоре… Също така може да се облъчат малките деца с идеята на Попай Моряка за спанака и мускулите…Обикновено действа…

Баница със зеле.

Тук главният герой е зелето. Може да се използва обикновено, но за предпочитане е китайското, защото е по-фино. За да омекне и да не се чувствате като хрупащ заек, е добре да подготвите плънката със зелето, като го задушите предварително в малко мазнина например…

По Коледа е популярно да приготвите тиквеник, но предполагам, че вече сте се досетили и вероятно преяли по Коледа се въздържам да ви го предлагам.

Баница с картофи

Яла съм в една сладкарница в Кърджали и се съмнявам, че мога да докарам техният вкус вкъщи. В случая имам 2 новини:

– изработката е лесна е добрата;

– Лошата новина е, че тази баница е високо калорична баница, тип „захарна бомба”…дайте си сметка комбинация, от колко нишестени продукти е, ама к’ви дреме… ще отслабнем за лятото…

За финал ви оставих една вкусотия, която в турско се нарича буквално преведено – „ Цигарена баница”  ( Sıgara böreği ). Вероятно името идва от формата на баничките, които наподобяват пури. Различното е, че се приготвят от специални кори (които се казват кори за юфка – yufka böreği, които са фини, меки и доста еластични. Никак не се трошат и късат като нашите „нормални” готови кори за баница, и се пържат вместо да се пекат. Вкусът е… неописуем.

Сега като се замисля, май е най-добре, в крайна сметка сами да си наточите кори. Поне ще знаете какво се съдържа вътре….Ако разполагате с необходимото време, де…

Аз веднъж пробвах вместо с тиква, да сложа настъргани ябълка и канела и да ви призная, се получи много интересно… Дали пък утрешната късметлийска,  да не е отново такава… И без това имам достатъчно ябълки в хладилника в момента… А вие решихте ли вашата каква ще бъде?!?

източник снимки: Google

автор: Тезджан Ферад – Джани