Шоколадът- универсалната терапия
04/10/2018Принципно има много начини да оправите лошото настроение на една жена, но само един е сигурен. Купете ѝ шоколад. Ако не го хвърли по вас, значи наистина ви обича…
А има ли някой, който да не обича шоколад?!? Едва ли. В днешно време щом ти се прияде шоколад, можеш да изтичаш до най-близкия хранителен магазин и да си купиш. Бляскави витрини, цели фестивали посветени на него, оригинални (и не толкова) реклами с огромна палитра от цветове и аромати те зоват с шоколадовите си пипала и ти доброволно се предаваш на тази страст. Обаче преди години не е било точно така…Хайде да поровим из дългия и труден път на шоколада до наши дни.
В далечната 600 год.пр.хр. още великите маи, заменяли какаови дръвчета за друга стока. Ацтеките и маите събирали какаовите зрънца и ги нарекли хоколат. От тези зърна приготвили питие, което нарекли зоколат.
(на каквато и трева да са били тези хора, трябва да им отдадем почит заради иновативното мислене)
Според едно предание на ацтеките, какаовите зърна са дошли от рая, за да направят хората умни и силни.
При своето четвърто пътешествие, Христофор Колумб донесъл на крал Фердинанд И какаови зърна, но покрай другите подаръци никой не им обърнал внимание.
(сами си вадете изводи на кого какви и колко подаръци да носите )
Чак през 1519 год. , испанският пътешественик при своето посещение при мексиканския император бил почерпен с какаова напитка. Тя представлявала смес от ванилия, какаови зърна и други билки, с гъстота на мед.
Преди да влязат в харема например го консумирали в големи количества.
( ама и чистачката лиии?!? )
Първото производство с търговска цел е било реализирано от французин, но в Лондон.
Поради изключително високата цена, естествено само определен кръг можели да си го позволят.
(‘ма кое му е естественото на това да не можеш да си купиш шоколад, язъккк)
Някъде около 1600 г. един испански историк е написал:
,,Какаовите зърна имаха стойността на пари. За 10 какаови зърна можеш да си купиш
1 заек а за 100 една хубава робиня‘‘.
(е, щом сте включили и жена в тази класация, трогнати сме, евала)
През 1778 год. с използването на машина за мелене на зърна са започнали
истинско производство на шоколад.
Всички знаем, че шоколадът е сладко изкушение. Посягаме към него, когато ни е тъжно или след обилна вечеря, или защото не можем да му устоим. Разнообразието от вкус, форма и вид е безкрайно. Ето малко детайли с ползите от различните видове шоколад
Черният шоколад е прекрасен източник на антиоксиданти. Това се дължи на съдържанието на голямо количество какао или т.нар. флавоноиди.
Млечният и белият имат повече захар, мляко и мазнини без толкова флавоноиди.
Най-полезен е шоколадът със 70 %какао.
През 1996 е направено изследване, според което мирисът на шоколад има ефекта на тет-а-вълни в мозъка, създаващи усещане за покой.
( и без това изследване пак ще си го ядем, спокойно)
Някои специалисти препоръчват какао на децата.
(за първи път го чувам)
Независимо обаче на кой шоколад се доверите, помнете, че той е по-свестен от мъжа ви. Не ви лъже, винаги е готов да ви утеши и ви очаква в топлата си прегръдка, особено в денонощните магазини. Не е нужно да го разбирате. Просто го обичайте.
източник снимки: Google\
автор: Тезджан Ферад- Джани