Преоткриха пчела, изчезнала преди 38 години
22/02/2019Най-голямата пчела, документирана в света, не беше забелязвана в продължение на почти четири десетилетия, докато екип от изследователи преоткри насекомото миналия месец в Индонезия.
Гигантската пчела на Уолъс – или Megachile pluto – е дълга, колкото човешки палец с размах на крилото от повече от 6 сантиметра. Също така е почти четири пъти по-голям от европейската медоносна пчела, според Global Wildlife Conservation.
А на 25 януари пчелата беше официално забелязана за първи път от 38 години в Северен Молук, група острови в източна Индонезия.
“Не вярвах на очите си!”, споделя Клей Болт, фотограф естествоизпитател и еколог, който беше с екипа, който пътуваше до Индонезия, за да търси буболечката. “Почти бяхме се отказали от надеждата, че ще я намерим, така че, докато ме гледаше от гнездото, беше почти сюрреалистично.”
Болт беше член на екип от осем души, съставен от изследователи от Австралия и Северна Америка и местни индонезийски водачи, които започнаха да търсят пчелата през януари. Според него изследователите, особено Ели Уайман от Принстънския университет, са “мечтали” за намирането на пчела в дивата природа в продължение на години.
Гигантската пчела на Уолъс е била открита за пръв път от британския натуралист Алфред Ръсел Уолас през 1858 г., но е била забелязана за последен път през 1981 г. от ентомолога Адам Месер.
Така, след като екип от канадския изследовател Глен Чилтън и австралийския изследовател Саймън Робсън се обърнаха към Уайман и Болт през октомври 2018 г. с покана за пътуване, в което планираха да търсят пчелата, учените резервираха билетите си с надеждата да научат повече.
Според Болт насекомото отдавна се е смятало за „изчезнал вид“ и техният екип е искал да повиши световното съзнание, за да защити пчелите, особено чрез споделяне на негови снимки.
– Знам силата, която една снимка може да предаде, за да убеди хората да се грижат за нещо – каза Болт. – Имаме екземпляри, но е трудно, когато не можем да покажем живата пчела. Тя наистина може да разбуди въображението на хората.
От 1981 г. насам никой не е забелязал гигантската пчела на Уолас, наречена “летящ булдог”.
От 1981 г. насам никой не бе забелязал гигантската пчела на Уолас, открита през 19-ти век от британския природозащитник Алфред Ръсел Уолас и наречен “летящ булдог”.
През януари екипът прекара седмици в термитни могили, където пчелите естествено гнездят. В последния ден от петдневното им пътуване до едно място в Северен Молук, което изследователите държат в тайна, за да защитят пчелата – един водач, Иван, посочил една термитна могила с височина около 2.5 метра от земята.
Екипът почти не е проверил гнездото, защото са били уморени, гладни и изтощени в индонезийската жега, според публикуваната от Болт информация за пътуването. Но след като все пак погледнали и опипали гнездото отвътре, те осветили с фенери и видели гигантската пчела на Уолас.
– Беше момент на триумф – каза Болт. – Беше невероятно просто заради размера й.
Болт казва, че знае, че усилията на екипа за защита на насекомите току-що са започнали, но откриването на пчелата е оптимистичен момент за биолозите и любителите на пчелите от цял свят.
– Беше момент като „Добре, сега вече имаме работа да вършим“, казва Болт. “Моментът е доста плашещ и труден, но за мен означава, че надеждата все още е там и не всичко е изгубено. Това ми дава надежда, че все още можем да спасим някои от тези видове и да променим нещата.”
Превод от английски – Нина Жишева