Надгробните костенурки на Китай – част II
11/11/2018По-късни изображения представляват мощният Бикси (赑屃), един от деветте сина на митологичния китайски Крал Дракон. По време на династията Хан, много носители на паметници изобразяват този хибриден вид, въпреки че драконовите черти са много фини.
Съществуват много други Бикси паметници. Световноизвестната сбирка от 13 имперски Мин и Цин мавзолеи, които се намират в близост до Пекин, разполага с един павилион с плоча, монтирана върху 50-тонна костенурка с глава на зъл дракон. Двайсет и шестметровата плоча отбелязва делата на третия император на династията Мин, Жу ди, известен като император Юнлъ. Следващите императори също били уважени по подобен начин – в комплекс от мавзолеи, известен като Динлин; в основата на мемориала на 14-ия император от династията Мин Уан Ли лежи статуя на Бикси.
Може би най-големият и най-внушителен пример в Китай се намира в мавзолея Минг Шаолин близо до Нанкин. В него, в края на 14-ти век, е бил погребан или основателя на династията Мин Жу Юанджан или император Хонгву и неговите победи са изписани подробно върху плочата, известна като „Плоча на божествени заслуги и свети добродетели”. Високият деветокрак Бикси, който стои в основата й, и е по-висок от много други плочи. Масивният паметник се издига върху корубата и се простира на още 20 фута към небето.
С течение на времето, тези издялани коруби се появяват и в съседни на Китай страни, тъй като китайската култура преминава границите си, за да повлияе върху езика, храната и изкуството им. Една забележителна плоча от седми век в Дженджу, Южна Корея, балансира върху гърба на доброжелателна костенурка, маркира гроба на Теджонг Мюйол, владетел на царството Сила.
В Япония плочите са по-стилизирани. В Камакура гробниците на Шимазу Тадахиша и Мори Суимицу, основатели на самурайски кланове от 12-ти и 13-ти век, са разделени от каменна плоча, положена върху подобен на алигатор Бикси. По на запад, в префектура Тотори, домайо или велики господари от клана Икеда, са почетени с плочи върху костенурки с дебели, кръгли черупки, които напомнят пикантни палачинки, известни като окономияки.
В Окинава – южната островна част на Япония, се крият най-забележителните представители на тези паметници във формата на костенурка. Тук се намират примери за камекобака или паметници върху костенурки – стари семейни трезори с покриви, които приличат на извита коруба от костенурка. Тази уникална форма е предназначена да символизира утробата. Както споделя Кларънс Дж. Глакън в публикацията си от 1955 г. The Great Loochoo: A Study of Okinawan Village Life“: “Според традиционните вярвания, гробницата се свързва с вярата, че след смъртта, човек се връща в утробата на природата, от която е дошъл.“ Глакън отбелязва, че подобна иконография е въведена от Китай; вдъхновението вероятно идва специално от провинция Фуджиан, където плочите върху костенурки често са украсявани с геометрични фигури.
Разбира се, с течение на времето, погребалните практики са претърпели развитие. „След като символичният смисъл на тези плочи е изчезнал, нови вече не се правят, казва Су. Измислили сме по-лесни методи за погребение и възпоменание, които в някои случаи са автоматизирани и дигитални. Изтънчено издълбани, тези високи паметници и митологичните същества, които ги подкрепят, оцеляват като древни произведения на изкуството. Но те също така напомнят за универсалните желания хората да бъдат запомнени и да живеят и в отвъдното.“