Наложниците – жените в сянка
09/11/2018В много древни култури и религиозни традиции управляващите и елитните членове на обществото не само са имали съпруги, но и са държали и наложници. Повечето хора свързват наложниците с древен Китай, където е известно, че императорите са държали хиляди наложници, но практиката да се вземат наложница със сигурност не е изключителна за Китай.
Още преди хиляди години, в древна Месопотамия и Вавилон, елитните членове на обществото вземат наложници, много от които са роби, но първата жена винаги е запазвала първостепенно място в семейството. В някои градове-държави жените служат като жрици и заемат много висок социален статус.
Наложниците се появяват и в Библията. Израилтяните често държали наложници в допълнение към съпругите си. Един от най-известните настойници на наложници в Библията е цар Соломон (1011 – 931 г. пр.н.е.), за когото се казва, че имал триста наложници заедно със своите седемстотин съпруги.
В исляма също е позволено да се вземе наложница. Глава четвърта, в стих 3 от Корана се казва, че мъжът може да се ожени за максимум четири жени, ако може да се отнася с тях справедливо.
Историкът Ал-Табари твърди, че Пророкът Мохамед се е оженил за общо петнадесет жени и е имал най-малко четири наложници. Всички наложници на Мохамед са негови роби. Според записите Мохамед посещавал всичките единадесет съпруги на нощ.
Наложниците по света
В Древен Рим често конкубинът е бил млад мъж, който удовлетворявал желанията на господаря си като сексуален партньор. Римските наложници са жени от по-нисък обществен ранг, което се явява пречка за законен брак.
В древен Китай наложничеството е сложна практика, при която наложниците са класирани според отношенията им с императора. Ситуацията варира от добре третирани псевдо-съпруги до лошо лекувани проститутки.
Наложницата може да подобри положението си, като роди наследник (въпреки че синовете им са били по-низши от легитимните деца) и биха могли да се издигнат по обществена стълба според благоразположението на владетеля. Един пример за това е Консорт Ву. Тя е била съпруга и любима наложница на император Цуангонг. Известна с красотата си, тя се издига до най-високия ранг, който може да постигне наложница. След смъртта на съпругата на императора през 724 г., Консорт Ву била почитана като императрица от всички служители, живеещи в двореца. Други обаче не са толкова щастливи. Ако наложницата не роди деца, животът й често е доста по-неприятен.
Китайските императори държали наложници и в Забранения град, а по време на династията Цин те наброявали 20 000.
Последната наложница на Китай
Последната императорска съпруга в Китай, Ли Юкин е поробена на 15-годишна възраст още през 1943 г., след като императрица Уан Ронг умира от злоупотреба с опиум, първата наложница се развежда с императора, а втората умира при мистериозни обстоятелства. Имераторските съветници решават, че Пу Йи се нуждае от нова съпруга и го приканват да направи своя избор от снимки на местни ученички. Той избира Ли Юкин, която била изтръгната от дома й, като й казали, че ще я водят в двореца да учи. Младото момиче не осъзнавало какво го очаква. “Защото си помислих, че съм отишъл там да уча, дори взех чантата си и бях много наивна, мислейки, че ще успея да избягам, ако не ми хареса”, споделяла Ли Юкин.
Ли Юкин е последната съпруга на последния император на Китай. Умира от рак през 1967 година.
Дори и днес на много места мъже с власт все още имат наложници.